PLA се чувствува

Краток опис:

Материјал:100% полилактична киселина влакна, исто така наречени пченкарно влакна

Технологија:неткаен игла удиран

Густина:50gsm-7000gsm

Дебелина:0,5 мм-70мм


Детал за производот

Најчесто поставувани прашања

Ознаки на производи

ПЛА влакното е биоразградливо влакно со природен циркулациски тип, кое е направено од млечна киселина од скроб. Влакната не користат нафта и други хемиски суровини, неговиот отпад во почвата и морската вода во дејство на микроорганизмите, може да се разложи во јаглерод диоксид и вода, нема да ја загадуваат животната средина на Земјата. Бидејќи оригиналниот материјал на влакната е скроб, циклусот на регенерација на влакното е краток, околу една до две години.Погорувајќи PLA влакна, без скоро никаков азотен оксид, неговата топлина на согорувањето е околу една третина од полиетилен и полипропилен.

1.Новата генерација се чувствува во PLA иглички влакна, 100% биоразградливи (48 месеци)

2.100% PLA

3. Многу лесно да се справи и лежеше, може да се механизира

4.Нутрална боја

Карактеристики

Микробите се распаѓаат побрзо. После распаѓањето, материјалот ќе биде целосно претворен во вода, метан, јаглерод диоксид и органски отпад, без загадување на животната средина.

Бидејќи влакната се распаѓаат само во депонии или микробиолошки тела на вода, тие се исклучително издржливи како ткаенина за облека.

Апликација

Покрај тоа што се користи за облека, PLA влакна може да се користи и во градежништвото, зградите, земјоделството, шумарството, аквакултурата, индустријата за хартија, здравството и производите за домаќинства. PLA влакното може да се користи и за производство на биоразградливи материјали за пакување.

Предности на пакувањето на PLA

1. Биоразградливост - Голема предност при користење на PLA за пакување е неговата биоразградливост. Со одржливиот процес и користените суровини, PLA е еколошки избор за апликации за пакување.

2. Намалување на јаглерод - Емисиите на стакленички гасови произведени при производство на PLA се пониски од другите пластика. Всушност, нето-емисијата на стакленички гасови од целокупниот процес на производство PLA дури може да се смета за негативна. Како е можно тоа да прашаш? Па, јаглерод диоксид се троши за време на растот на пченката.

3. Изолациони својства - за пакувањето, PLA најчесто се користи како ефикасен изолатор за да се контролира температурата на стоките. Изолацијата PLA помага да се задржи температурата на внатрешниот производ околу 4 Целзиусови степени на просечна собна температура од 25-30 степени Целзиусови до 30 часа.

4. Термопластика - PLA е термопластика, што значи кога се загрева на точката на топење од 150 до 160 степени Целзиусови, таа ќе се претвори во течност. Ова значи дека може повторно да се намери, повторно да се излади и повторно да се загрее за да се формираат други форми без деградација. Ова го прави PLA пожелен материјал за рециклирање.

5. Нема токсични гасови или загадување - PLA не испушта никакви токсични гасови кога се кислород и затоа стана популарен материјал за пакување на фармацевтски и хемиски производи, како и храна и пијалоци. Зошто? Од исклучително значење е многу чувствителните производи да не се контаминирани за време на складирањето и транзитот, со цел да се заштитат и ракувачите и крајниот корисник.

Згора на сето ова, PLA е целосно деградирана во јаглерод диоксид и вода преку компостирање, што значи дека не се создаваат токсини или штетни материи и не се испушта загадување во околината.

 


 • Претходно:
 • Следно:

 • Напишете ја вашата порака овде и испратете ни ја

  КОНТАКТИ

  Не 195, патот Xuefu, Shijiazhuang, Хебеј Кина
  • sns01
  • sns02
  • sns04
  • sns05